    CTS Electrocomponents 254TA103B50A
    Part No.:
    254TA103B50A
    Manufacturer:
    CTS Electrocomponents
    Category:
    Navigation Switches, Joystick
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED254TA103B50A.pdf
    Description:
    SWITCH JOYSTICK ANALOG 50V
    Manufacturer:
    CTS Electrocomponents
    Series:
    254
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Joystick, 2 - Axis
    Actuator Type:
    Joystick
    Switch Function:
    360° Directional
    Functions, Extra:
    Output:
    Analog (Resistive)
    Voltage - Supply:
    Current Rating (Amps):
    Voltage Rating - AC:
    50 V
    Voltage Rating - DC:
    5 V
    Contact Material:
    Contact Finish:
    Resistance:
    10 kOhms
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination Style:
    PC Pin
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 80°C
    Panel Cutout Dimensions:
    Ingress Protection:
    Features:
    Datasheet:
    1. How to order 254TA103B50A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 254TA103B50A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 254TA103B50A?
    Image 254TA103B50A
    Part Number 254TA103B50A
    Manufacturer CTS Electrocomponents
    Series 254
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Type Joystick, 2 - Axis
    Actuator Type Joystick
    Switch Function 360° Directional
    Functions, Extra -
    Output Analog (Resistive)
    Voltage - Supply -
    Current Rating (Amps) -
    Voltage Rating - AC 50 V
    Voltage Rating - DC 5 V
    Contact Material -
    Contact Finish -
    Resistance 10 kOhms
    Mounting Type Through Hole
    Termination Style PC Pin
    Operating Temperature -10°C ~ 80°C