    CTS Electrocomponents 252A103B60NA
    Part No.:
    252A103B60NA
    Manufacturer:
    CTS Electrocomponents
    Category:
    Navigation Switches, Joystick
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED252A103B60NA.pdf
    Description:
    SWITCH JOYSTICK ANALOG 50V
    Manufacturer:
    CTS Electrocomponents
    Series:
    252
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Joystick, 2 - Axis
    Actuator Type:
    Joystick
    Switch Function:
    360° Directional
    Functions, Extra:
    Output:
    Analog (Resistive)
    Voltage - Supply:
    Current Rating (Amps):
    Voltage Rating - AC:
    50 V
    Voltage Rating - DC:
    5 V
    Contact Material:
    Contact Finish:
    Resistance:
    10 kOhms
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination Style:
    PC Pin
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 70°C
    Panel Cutout Dimensions:
    Ingress Protection:
    Features:
    Datasheet:
    1. How to order 252A103B60NA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 252A103B60NA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 252A103B60NA?
    Image 252A103B60NA
    Part Number 252A103B60NA
    Manufacturer CTS Electrocomponents
    Series 252
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Type Joystick, 2 - Axis
    Actuator Type Joystick
    Switch Function 360° Directional
    Functions, Extra -
    Output Analog (Resistive)
    Voltage - Supply -
    Current Rating (Amps) -
    Voltage Rating - AC 50 V
    Voltage Rating - DC 5 V
    Contact Material -
    Contact Finish -
    Resistance 10 kOhms
    Mounting Type Through Hole
    Termination Style PC Pin
    Operating Temperature -10°C ~ 70°C