    CTS Electrocomponents 06TR4DA503CP
    Part No.:
    06TR4DA503CP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED06TR4DA503CP.pdf
    Description:
    TRIMMER 50K OHM 0.1W PC PIN TOP
    Resistance:
    50 kOhms
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Tolerance:
    ±20%
    Temperature Coefficient:
    -500/ +200ppm/°C
    Adjustment Type:
    Top Adjustment
    Size / Dimension:
    Square - 0.256" x 0.256" Face (6.50mm x 6.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order 06TR4DA503CP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 06TR4DA503CP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 06TR4DA503CP?
    Image 06TR4DA503CP
    Part Number 06TR4DA503CP
    Product Status Active
    Resistance 50 kOhms
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Tolerance ±20%
    Temperature Coefficient -500/ +200ppm/°C
    Number of Turns 1.0
    Adjustment Type Top Adjustment
    Termination Style PC Pins
    Size / Dimension Square - 0.256" x 0.256" Face (6.50mm x 6.50mm)