    CTS Electrocomponents 06TR4DA103CP
    Part No.:
    06TR4DA103CP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED06TR4DA103CP.pdf
    Description:
    TRIMMER 10K OHM 0.1W PC PIN TOP
    Resistance:
    10 kOhms
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Tolerance:
    ±20%
    Temperature Coefficient:
    -300/ +200ppm/°C
    Adjustment Type:
    Top Adjustment
    Size / Dimension:
    Square - 0.256" x 0.256" Face (6.50mm x 6.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order 06TR4DA103CP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 06TR4DA103CP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 06TR4DA103CP?
    Image 06TR4DA103CP
    Part Number 06TR4DA103CP
    Product Status Active
    Resistance 10 kOhms
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Tolerance ±20%
    Temperature Coefficient -300/ +200ppm/°C
    Number of Turns 1.0
    Adjustment Type Top Adjustment
    Termination Style PC Pins
    Size / Dimension Square - 0.256" x 0.256" Face (6.50mm x 6.50mm)