    CTS Electrocomponents 06TR4AA104CP
    Part No.:
    06TR4AA104CP
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED06TR4AA104CP.pdf
    Description:
    TRIMMER 100KOHM 0.1W PC PIN SIDE
    Resistance:
    100 kOhms
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Tolerance:
    ±20%
    Temperature Coefficient:
    -500/ +200ppm/°C
    Adjustment Type:
    Side Adjustment
    Size / Dimension:
    Square - 0.256" x 0.256" Face (6.50mm x 6.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order 06TR4AA104CP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 06TR4AA104CP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 06TR4AA104CP?
    Image 06TR4AA104CP
    Part Number 06TR4AA104CP
    Product Status Active
    Resistance 100 kOhms
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Tolerance ±20%
    Temperature Coefficient -500/ +200ppm/°C
    Number of Turns 1.0
    Adjustment Type Side Adjustment
    Termination Style PC Pins
    Size / Dimension Square - 0.256" x 0.256" Face (6.50mm x 6.50mm)