    CTS Electrocomponents 06TR4AA103CP
    Part No.:
    06TR4AA103CP
    Manufacturer:
    CTS Electrocomponents
    Category:
    Trimmer Potentiometers
    Package:
    Description:
    TRIMMER 10K OHM 0.1W PC PIN SIDE
    Manufacturer:
    CTS Electrocomponents
    Series:
    06TR
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    10 kOhms
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Tolerance:
    ±20%
    Temperature Coefficient:
    -300/ +200ppm/°C
    Number of Turns:
    1.0
    Adjustment Type:
    Side Adjustment
    Resistive Material:
    Carbon
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination Style:
    PC Pins
    Size / Dimension:
    Square - 0.256" x 0.256" Face (6.50mm x 6.50mm)
    1. How to order 06TR4AA103CP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 06TR4AA103CP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 06TR4AA103CP?
    Image 06TR4AA103CP
    Part Number 06TR4AA103CP
    Manufacturer CTS Electrocomponents
    Series 06TR
    Packaging Bag
    Product Status Active
    Resistance 10 kOhms
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Tolerance ±20%
    Temperature Coefficient -300/ +200ppm/°C
    Number of Turns 1.0
    Adjustment Type Side Adjustment
    Resistive Material Carbon
    Mounting Type Through Hole
    Termination Style PC Pins
    Size / Dimension Square - 0.256" x 0.256" Face (6.50mm x 6.50mm)