    Cornell Dubilier Knowles D105F471FO3
    Part No.:
    D105F471FO3
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Mica and PTFE Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDD105F471FO3.pdf
    Description:
    CAP MICA 470PF 1% 500V RADIAL
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Series:
    D10
    Package/Case:
    Radial
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    470 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    500 V
    Dielectric Material:
    Mica
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Lead Spacing:
    0.142" (3.60mm)
    Features:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.382" (9.70mm)
    Datasheet:
    1. How to order D105F471FO3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the D105F471FO3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of D105F471FO3?
    Image D105F471FO3 D105F471FO3F
    Part Number D105F471FO3 D105F471FO3F
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles Cornell Dubilier Knowles
    Series D10 D10
    Package/Case Radial Radial
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 470 pF 470 pF
    Tolerance ±1% ±1%
    Voltage - Rated 500 V 500 V
    Dielectric Material Mica Mica
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Lead Spacing 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm)
    Features General Purpose General Purpose
    Size / Dimension 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm) 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.382" (9.70mm) 0.382" (9.70mm)