    Cornell Dubilier Knowles CD7FD161FO3
    Part No.:
    CD7FD161FO3
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Mica and PTFE Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCD7FD161FO3.pdf
    Description:
    CAP MICA 160PF 1% 500V RADIAL
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Series:
    CD7
    Package/Case:
    Radial
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    160 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    500 V
    Dielectric Material:
    Mica
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Lead Spacing:
    0.173" (4.40mm)
    Features:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.264" L x 0.110" W (6.70mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.260" (6.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order CD7FD161FO3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CD7FD161FO3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CD7FD161FO3?
    Image CD7FD161FO3
    Part Number CD7FD161FO3
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Series CD7
    Package/Case Radial
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 160 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 500 V
    Dielectric Material Mica
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole
    Lead Spacing 0.173" (4.40mm)
    Features General Purpose
    Size / Dimension 0.264" L x 0.110" W (6.70mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.260" (6.60mm)