    Cornell Dubilier Knowles CD6ED560FO3
    Part No.:
    CD6ED560FO3
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Mica and PTFE Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCD6ED560FO3.pdf
    Description:
    CAP MICA 56PF 1% 500V RADIAL
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Series:
    CD6
    Package/Case:
    Radial
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    56 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    500 V
    Dielectric Material:
    Mica
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Lead Spacing:
    0.173" (4.40mm)
    Features:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
    Height - Seated (Max):
    0.173" (4.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order CD6ED560FO3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CD6ED560FO3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CD6ED560FO3?
    Image CD6ED560FO3
    Part Number CD6ED560FO3
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Series CD6
    Package/Case Radial
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 56 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 500 V
    Dielectric Material Mica
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole
    Lead Spacing 0.173" (4.40mm)
    Features General Purpose
    Size / Dimension 0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
    Height - Seated (Max) 0.173" (4.40mm)