    Cornell Dubilier Knowles CD4FD241JO3
    Part No.:
    CD4FD241JO3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCD4FD241JO3.pdf
    Description:
    CAP MICA 240PF 5% 500V RADIAL
    Capacitance:
    240 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    500 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.311" (7.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order CD4FD241JO3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CD4FD241JO3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CD4FD241JO3?
    Image CD4FD241JO3 CD4FD241JO3F
    Part Number CD4FD241JO3 CD4FD241JO3F
    Product Status Active Active
    Capacitance 240 pF 240 pF
    Tolerance ±5% ±5%
    Voltage - Rated 500 V 500 V
    Dielectric Material Mica Mica
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
    Features RF, High Frequency RF, High Frequency
    Size / Dimension 0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm) 0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.311" (7.90mm) 0.311" (7.90mm)