    Cornell Dubilier Knowles CD4ED750GO3
    Part No.:
    CD4ED750GO3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCD4ED750GO3.pdf
    Description:
    CAP MICA 75PF 2% 500V RADIAL
    Capacitance:
    75 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage - Rated:
    500 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.228" (5.80mm)
    Datasheet:
    1. How to order CD4ED750GO3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CD4ED750GO3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CD4ED750GO3?
    Image CD4ED750GO3 CD4ED750GO3F
    Part Number CD4ED750GO3 CD4ED750GO3F
    Product Status Active Active
    Capacitance 75 pF 75 pF
    Tolerance ±2% ±2%
    Voltage - Rated 500 V 500 V
    Dielectric Material Mica Mica
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
    Features RF, High Frequency RF, High Frequency
    Size / Dimension 0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm) 0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm) 0.228" (5.80mm)