    Cornell Dubilier Knowles CD4ED620GO3
    Part No.:
    CD4ED620GO3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCD4ED620GO3.pdf
    Description:
    CAP MICA 62PF 2% 500V RADIAL
    Capacitance:
    62 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage - Rated:
    500 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.220" (5.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order CD4ED620GO3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CD4ED620GO3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CD4ED620GO3?
    Image CD4ED620GO3 CD4ED620GO3F
    Part Number CD4ED620GO3 CD4ED620GO3F
    Product Status Active Active
    Capacitance 62 pF 62 pF
    Tolerance ±2% ±2%
    Voltage - Rated 500 V 500 V
    Dielectric Material Mica Mica
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
    Features RF, High Frequency RF, High Frequency
    Size / Dimension 0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm) 0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm)