    Cornell Dubilier Knowles CD4CD180JO3
    Part No.:
    CD4CD180JO3
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Mica and PTFE Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCD4CD180JO3.pdf
    Description:
    CAP MICA 18PF 5% 500V RADIAL
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Series:
    CD4
    Package/Case:
    Radial
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    18 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    500 V
    Dielectric Material:
    Mica
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Features:
    RF, High Frequency
    Size / Dimension:
    0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.220" (5.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order CD4CD180JO3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CD4CD180JO3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CD4CD180JO3?
    Image CD4CD180JO3 CD4CD180JO3F
    Part Number CD4CD180JO3 CD4CD180JO3F
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles Cornell Dubilier Knowles
    Series CD4 CD4
    Package/Case Radial Radial
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 18 pF 18 pF
    Tolerance ±5% ±5%
    Voltage - Rated 500 V 500 V
    Dielectric Material Mica Mica
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
    Features RF, High Frequency RF, High Frequency
    Size / Dimension 0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm) 0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm)