    Cornell Dubilier Knowles BLH805K701A072
    Part No.:
    BLH805K701A072
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBLH805K701A072.pdf
    Description:
    DC LINK, THB, 85/85, AEC-Q200
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    8 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    700V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    10 mOhms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.331" (33.80mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    1.083" (27.50mm)
    Applications:
    Automotive; DC Link, DC Filtering
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
    Datasheet:
    1. How to order BLH805K701A072 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BLH805K701A072 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BLH805K701A072?
    Image BLH805K701A072
    Part Number BLH805K701A072
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case Radial
    Capacitance 8 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 700V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 10 mOhms
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.331" (33.80mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
    Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
    Ratings AEC-Q200
    Features 85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life