    Cornell Dubilier Knowles 823MKP275KC
    Part No.:
    823MKP275KC
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED823MKP275KC.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.082UF 10% 310VAC RAD
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.082 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.484" (12.30mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    X2
    Features:
    Datasheet:
    1. How to order 823MKP275KC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 823MKP275KC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 823MKP275KC?
    Image 823MKP275KC
    Part Number 823MKP275KC
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.082 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC -
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.484" (12.30mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)