    Cornell Dubilier Knowles 160473K400E-F
    Part No.:
    160473K400E-F
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED160473K400E-F.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    200V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order 160473K400E-F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 160473K400E-F price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 160473K400E-F?
    Image 160473K400E-F
    Part Number 160473K400E-F
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 200V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)