    Cornell Dubilier Knowles 160473J630G
    Part No.:
    160473J630G
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED160473J630G.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    Datasheet:
    1. How to order 160473J630G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 160473J630G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 160473J630G?
    Image 160473J630G 160473J630G-F
    Part Number 160473J630G 160473J630G-F
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case Radial Radial
    Capacitance 0.047 µF 0.047 µF
    Tolerance ±5% ±5%
    Voltage Rating - AC 220V 220V
    Voltage Rating - DC 630V 630V
    Dielectric Material Polyester, Metallized Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm) 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm) 0.472" (12.00mm)
    Termination PC Pins PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm) 0.591" (15.00mm)