    Cornell Dubilier Knowles 160334J63C-F
    Part No.:
    160334J63C-F
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED160334J63C-F.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.33 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.374" (9.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order 160334J63C-F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 160334J63C-F price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 160334J63C-F?
    Image 160334J63C-F
    Part Number 160334J63C-F
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.33 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)