    Cornell Dubilier Knowles 160153J630D
    Part No.:
    160153J630D
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED160153J630D.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.015 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    Datasheet:
    1. How to order 160153J630D on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 160153J630D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 160153J630D?
    Image 160153J630D 160153J630D-F
    Part Number 160153J630D 160153J630D-F
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case Radial Radial
    Capacitance 0.015 µF 0.015 µF
    Tolerance ±5% ±5%
    Voltage Rating - AC 220V 220V
    Voltage Rating - DC 630V 630V
    Dielectric Material Polyester, Metallized Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm) 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm)