    Cornell Dubilier Knowles 153MWR152KD
    Part No.:
    153MWR152KD
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Axial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED153MWR152KD.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.015UF 1.5KVDC AXIAL
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Axial
    Capacitance:
    0.015 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1500V (1.5kV)
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.335" Dia x 0.807" L (8.50mm x 20.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    Low ESR
    Datasheet:
    1. How to order 153MWR152KD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 153MWR152KD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 153MWR152KD?
    Image 153MWR152KD
    Part Number 153MWR152KD
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case Axial
    Capacitance 0.015 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV)
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.335" Dia x 0.807" L (8.50mm x 20.50mm)