    Comchip Technology CPDUC36VU-HF
    Part No.:
    CPDUC36VU-HF
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCPDUC36VU-HF.pdf
    Description:
    DIODE ESD 36VWM 100W 0603/DFN160
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    36V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min):
    40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    58V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    1.5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    100W
    Capacitance @ Frequency:
    20pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    0603C/SOD-523F
    Datasheet:
    1. How to order CPDUC36VU-HF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CPDUC36VU-HF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CPDUC36VU-HF?
    Image CPDUC36VU-HF
    Part Number CPDUC36VU-HF
    Manufacturer Comchip Technology
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Bidirectional Channels -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min) 40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse 100W
    Power Line Protection No
    Applications General Purpose
    Capacitance @ Frequency 20pF @ 1MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)