    Comchip Technology CPDQR12V0U
    Part No.:
    CPDQR12V0U
    Package:
    0402 (1006 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCPDQR12V0U.pdf
    Description:
    TVS DIODE 12VWM 24V 0402/SOD923F
    Package/Case:
    0402 (1006 Metric)
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    12V
    Voltage - Breakdown (Min):
    13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    24V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    120W
    Capacitance @ Frequency:
    60pF @ 1MHz
    Supplier Device Package:
    0402/SOD-923F
    Datasheet:
    1. How to order CPDQR12V0U on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CPDQR12V0U price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CPDQR12V0U?
    Image CPDQR12V0U CPDQR12V0U-HF
    Part Number CPDQR12V0U CPDQR12V0U-HF
    Manufacturer Comchip Technology Comchip Technology
    Package/Case 0402 (1006 Metric) 0402 (1006 Metric)
    Series - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Bidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V
    Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24V 24V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse 120W 120W
    Power Line Protection No No
    Applications General Purpose General Purpose
    Capacitance @ Frequency 60pF @ 1MHz 60pF @ 1MHz