    Comchip Technology CPDQC12VA-HF
    Part No.:
    CPDQC12VA-HF
    Manufacturer:
    Comchip Technology
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    0402 (1006 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCPDQC12VA-HF.pdf
    Description:
    TVS DIODE 12VWM 34V 0402C/SOD923
    Manufacturer:
    Comchip Technology
    Package/Case:
    0402 (1006 Metric)
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    12V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min):
    12.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    34V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    170W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    3pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    0402C/SOD-923F
    Datasheet:
    1. How to order CPDQC12VA-HF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CPDQC12VA-HF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CPDQC12VA-HF?
    Image CPDQC12VA-HF
    Part Number CPDQC12VA-HF
    Manufacturer Comchip Technology
    Package/Case 0402 (1006 Metric)
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels -
    Bidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min) 12.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 34V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse 170W
    Power Line Protection No
    Applications General Purpose
    Capacitance @ Frequency 3pF @ 1MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)