    Comchip Technology CPDH36V0U-HF
    Part No.:
    CPDH36V0U-HF
    Manufacturer:
    Comchip Technology
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    SC-79, SOD-523
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCPDH36V0U-HF.pdf
    Description:
    TVS DIODE 36VWM 55VC SOD523
    Manufacturer:
    Comchip Technology
    Package/Case:
    SC-79, SOD-523
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    36V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min):
    40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    55V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    1A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    28pF @ 1MHz (Max)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOD-523
    Datasheet:
    1. How to order CPDH36V0U-HF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CPDH36V0U-HF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CPDH36V0U-HF?
    Image CPDH36V0U-HF
    Part Number CPDH36V0U-HF
    Manufacturer Comchip Technology
    Package/Case SC-79, SOD-523
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Bidirectional Channels -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min) 40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 55V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse -
    Power Line Protection No
    Applications General Purpose
    Capacitance @ Frequency 28pF @ 1MHz (Max)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)