    Comchip Technology CPDF12V0U-HF
    Part No.:
    CPDF12V0U-HF
    Package:
    1005 (2512 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCPDF12V0U-HF.pdf
    Description:
    TVS DIODE 12VWM 24V 1005/SOD323F
    Package/Case:
    1005 (2512 Metric)
    Product Status:
    Active
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    12V
    Voltage - Breakdown (Min):
    13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    24V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    120W
    Capacitance @ Frequency:
    60pF @ 1MHz
    Supplier Device Package:
    1005/SOD-323F
    Datasheet:
    1. How to order CPDF12V0U-HF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CPDF12V0U-HF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CPDF12V0U-HF?
    Image CPDF12V0U-HF CPDF12V0U
    Part Number CPDF12V0U-HF CPDF12V0U
    Manufacturer Comchip Technology Comchip Technology
    Package/Case 1005 (2512 Metric) 1005 (2512 Metric)
    Series - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Bidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V
    Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24V 24V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse 120W 120W
    Power Line Protection No No
    Applications General Purpose General Purpose
    Capacitance @ Frequency 60pF @ 1MHz 60pF @ 1MHz