    Comchip Technology CDBHM1100L-G
    Part No.:
    CDBHM1100L-G
    Manufacturer:
    Comchip Technology
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    TO-269AA, 4-BESOP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCDBHM1100L-G.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 1PHASE 100V 1A MBS
    Manufacturer:
    Comchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    TO-269AA, 4-BESOP
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Diode Type:
    Single Phase
    Technology:
    Schottky
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io):
    1 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    850 mV @ 1 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 100 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    MBS
    Datasheet:
    1. How to order CDBHM1100L-G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CDBHM1100L-G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDBHM1100L-G?
    Image CDBHM1100L-HF CDBHM1100L-G
    Part Number CDBHM1100L-HF CDBHM1100L-G
    Manufacturer Comchip Technology Comchip Technology
    Series - -
    Package/Case TO-269AA, 4-BESOP TO-269AA, 4-BESOP
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Diode Type Single Phase Single Phase
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - Peak Reverse (Max) 100 V 100 V
    Current - Average Rectified (Io) 1 A 1 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 1 A 850 mV @ 1 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)