    C&K RTBH31BS10ANNZP
    Part No.:
    RTBH31BS10ANNZP
    Manufacturer:
    C&K
    Category:
    Rotary Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRTBH31BS10ANNZP.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 10POS 20MA 25V
    Manufacturer:
    C&K
    Series:
    RTBH
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Obsolete
    Number of Positions:
    10
    Index Stops:
    Fixed
    Number of Decks:
    1
    Number of Poles per Deck:
    Circuit per Deck:
    BCD
    Contact Timing:
    Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps):
    20mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    25 V
    Voltage Rating - DC:
    25 V
    Actuator Type:
    Round (6mm Dia)
    Actuator Length:
    11.10mm
    Angle of Throw:
    30°
    Contact Material:
    Gold (Au)
    Contact Finish:
    Mounting Type:
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
    Termination Style:
    PC Pin
    Features:
    Sealed - Fully
    Depth Behind Panel:
    12.70mm
    Datasheet:
    1. How to order RTBH31BS10ANNZP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RTBH31BS10ANNZP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RTBH31BS10ANNZP?
    Image RTBH31BS10ANNZP
    Part Number RTBH31BS10ANNZP
    Manufacturer C&K
    Series RTBH
    Packaging Bag
    Product Status Obsolete
    Number of Positions 10
    Index Stops Fixed
    Number of Decks 1
    Number of Poles per Deck -
    Circuit per Deck BCD
    Contact Timing Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps) 20mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC 25 V
    Voltage Rating - DC 25 V
    Actuator Type Round (6mm Dia)
    Actuator Length 11.10mm
    Angle of Throw 30°
    Contact Material Gold (Au)
    Contact Finish -
    Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
    Termination Style PC Pin
    Features Sealed - Fully
    Depth Behind Panel 12.70mm