    C&K RTBH21EW16DNNZP
    Part No.:
    RTBH21EW16DNNZP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRTBH21EW16DNNZP.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 16POS 20MA 25V
    Index Stops:
    Continuous
    Circuit per Deck:
    BCD with Complement
    Current Rating (Amps):
    20mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    25 V
    Voltage Rating - DC:
    25 V
    Actuator Type:
    Round (6mm Dia)
    Actuator Length:
    11.10mm
    Contact Material:
    Gold (Au)
    Depth Behind Panel:
    12.70mm
    Datasheet:
    1. How to order RTBH21EW16DNNZP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RTBH21EW16DNNZP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RTBH21EW16DNNZP?
    Image RTBH21EW16DNNZP
    Part Number RTBH21EW16DNNZP
    Number of Positions 16
    Index Stops Continuous
    Number of Decks 1
    Number of Poles per Deck -
    Circuit per Deck BCD with Complement
    Contact Timing Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps) 20mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC 25 V
    Voltage Rating - DC 25 V
    Actuator Type Round (6mm Dia)
    Actuator Length 11.10mm
    Angle of Throw 22.5°
    Contact Material Gold (Au)
    Features Sealed - Fully
    Depth Behind Panel 12.70mm