    C&K RTBH21BS16APNZS
    Part No.:
    RTBH21BS16APNZS
    Manufacturer:
    C&K
    Category:
    Rotary Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRTBH21BS16APNZS.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 16POS 250MA 25V
    Manufacturer:
    C&K
    Series:
    RTBH
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Obsolete
    Number of Positions:
    16
    Index Stops:
    Fixed
    Number of Decks:
    1
    Number of Poles per Deck:
    Circuit per Deck:
    BCD
    Contact Timing:
    Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps):
    250mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    25 V
    Voltage Rating - DC:
    25 V
    Actuator Type:
    Round (6.35mm Dia)
    Actuator Length:
    11.10mm
    Angle of Throw:
    22.5°
    Contact Material:
    Silver (Ag)
    Contact Finish:
    Mounting Type:
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
    Termination Style:
    PC Pin
    Features:
    Sealed - Fully
    Depth Behind Panel:
    12.70mm
    Datasheet:
    1. How to order RTBH21BS16APNZS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RTBH21BS16APNZS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RTBH21BS16APNZS?
    Image RTBH21BS16APNZS
    Part Number RTBH21BS16APNZS
    Manufacturer C&K
    Series RTBH
    Packaging Bag
    Product Status Obsolete
    Number of Positions 16
    Index Stops Fixed
    Number of Decks 1
    Number of Poles per Deck -
    Circuit per Deck BCD
    Contact Timing Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps) 250mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC 25 V
    Voltage Rating - DC 25 V
    Actuator Type Round (6.35mm Dia)
    Actuator Length 11.10mm
    Angle of Throw 22.5°
    Contact Material Silver (Ag)
    Contact Finish -
    Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
    Termination Style PC Pin
    Features Sealed - Fully
    Depth Behind Panel 12.70mm