    C&K RTBH21BS16ANNZS
    Part No.:
    RTBH21BS16ANNZS
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRTBH21BS16ANNZS.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 16POS 250MA 25V
    Index Stops:
    Fixed
    Circuit per Deck:
    BCD
    Current Rating (Amps):
    250mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    25 V
    Voltage Rating - DC:
    25 V
    Actuator Type:
    Round (6mm Dia)
    Actuator Length:
    11.10mm
    Contact Material:
    Silver (Ag)
    Depth Behind Panel:
    12.70mm
    Datasheet:
    1. How to order RTBH21BS16ANNZS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RTBH21BS16ANNZS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RTBH21BS16ANNZS?
    Image RTBH21BS16ANNZS
    Part Number RTBH21BS16ANNZS
    Number of Positions 16
    Index Stops Fixed
    Number of Decks 1
    Number of Poles per Deck -
    Circuit per Deck BCD
    Contact Timing Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps) 250mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC 25 V
    Voltage Rating - DC 25 V
    Actuator Type Round (6mm Dia)
    Actuator Length 11.10mm
    Angle of Throw 22.5°
    Contact Material Silver (Ag)
    Features Sealed - Fully
    Depth Behind Panel 12.70mm