    C&K RTAP30112SSD25S
    Part No.:
    RTAP30112SSD25S
    Manufacturer:
    C&K
    Category:
    Rotary Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRTAP30112SSD25S.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 12POS 150MA 60V
    Manufacturer:
    C&K
    Series:
    RTA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Number of Positions:
    12
    Index Stops:
    Continuous
    Number of Decks:
    1
    Number of Poles per Deck:
    1
    Circuit per Deck:
    SP12T
    Contact Timing:
    Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps):
    150mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    60 V
    Voltage Rating - DC:
    60 V
    Actuator Type:
    Round (5.9mm Dia)
    Actuator Length:
    25.00mm
    Angle of Throw:
    30°
    Contact Material:
    Brass
    Contact Finish:
    Silver
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination Style:
    PC Pin
    Features:
    Depth Behind Panel:
    12.60mm
    Datasheet:
    1. How to order RTAP30112SSD25S on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RTAP30112SSD25S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RTAP30112SSD25S?
    Image RTAP30112SSD25S
    Part Number RTAP30112SSD25S
    Manufacturer C&K
    Series RTA
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Number of Positions 12
    Index Stops Continuous
    Number of Decks 1
    Number of Poles per Deck 1
    Circuit per Deck SP12T
    Contact Timing Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps) 150mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC 60 V
    Voltage Rating - DC 60 V
    Actuator Type Round (5.9mm Dia)
    Actuator Length 25.00mm
    Angle of Throw 30°
    Contact Material Brass
    Contact Finish Silver
    Mounting Type Through Hole
    Termination Style PC Pin
    Features -
    Depth Behind Panel 12.60mm