    C&K RTAC30112SAD25S
    Part No.:
    RTAC30112SAD25S
    Manufacturer:
    C&K
    Category:
    Rotary Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRTAC30112SAD25S.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 12POS 150MA 60V
    Manufacturer:
    C&K
    Series:
    RTA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Number of Positions:
    12
    Index Stops:
    Continuous
    Number of Decks:
    1
    Number of Poles per Deck:
    1
    Circuit per Deck:
    SP12T
    Contact Timing:
    Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps):
    150mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    60 V
    Voltage Rating - DC:
    60 V
    Actuator Type:
    Round (5.9mm Dia)
    Actuator Length:
    25.00mm
    Angle of Throw:
    30°
    Contact Material:
    Brass
    Contact Finish:
    Silver
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination Style:
    Solder Lug
    Features:
    Depth Behind Panel:
    18.70mm
    Datasheet:
    1. How to order RTAC30112SAD25S on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RTAC30112SAD25S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RTAC30112SAD25S?
    Image RTAC30112SAD25S
    Part Number RTAC30112SAD25S
    Manufacturer C&K
    Series RTA
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Number of Positions 12
    Index Stops Continuous
    Number of Decks 1
    Number of Poles per Deck 1
    Circuit per Deck SP12T
    Contact Timing Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps) 150mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC 60 V
    Voltage Rating - DC 60 V
    Actuator Type Round (5.9mm Dia)
    Actuator Length 25.00mm
    Angle of Throw 30°
    Contact Material Brass
    Contact Finish Silver
    Mounting Type Panel Mount
    Termination Style Solder Lug
    Features -
    Depth Behind Panel 18.70mm