EKY-350ELL182ML25S.pdf
EKY-350ELL182ML25S.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Chemi-Con | Chemi-Con | Chemi-Con | Chemi-Con | Chemi-Con |
| Package/Case | |||||
| Series | KY | KY | KY | KY | KY |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 1800 µF | 1800 µF | 1800 µF | 1800 µF | 1800 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage - Rated | 35 V | 35 V | 35 V | 35 V | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.758 A @ 120 Hz | 1.758 A @ 120 Hz | 1.758 A @ 120 Hz | 1.758 A @ 120 Hz | 1.758 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.93 A @ 100 kHz | 2.93 A @ 100 kHz | 2.93 A @ 100 kHz | 2.93 A @ 100 kHz | 2.93 A @ 100 kHz |
| Impedance | 21 mOhms | 21 mOhms | 21 mOhms | 21 mOhms | 21 mOhms |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | 0.295" (7.50mm) | 0.295" (7.50mm) | 0.295" (7.50mm) | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | 0.630" Dia (16.00mm) | 0.630" Dia (16.00mm) | 0.630" Dia (16.00mm) | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) | 1.043" (26.50mm) | 1.043" (26.50mm) | 1.043" (26.50mm) | 1.043" (26.50mm) |