GMC21X7R102J10NT.pdf
GMC21X7R102J10NT.pdf
| Image |  |
| Part Number | GMC21X7R102J10NT |
| Manufacturer | Cal-Chip Electronics, Inc. |
| Series | GMC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1000 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 10V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.059" (1.50mm) |