GMC10Z5U105Z16NT.pdf
GMC10Z5U105Z16NT.pdf
| Image |  |
| Part Number | GMC10Z5U105Z16NT | GMC10Z5U105Z16NT |
| Manufacturer | Cal-Chip Electronics, Inc. | Cal-Chip Electronics, Inc. |
| Series | GMC | GMC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Capacitance | 1 µF | 1 µF |
| Tolerance | -20%, +80% | -20%, +80% |
| Voltage - Rated | 16V | 16V |
| Temperature Coefficient | Z5U | Z5U |
| Operating Temperature | 10°C ~ 85°C | 10°C ~ 85°C |
| Features | - | - |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Failure Rate | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - |
| Thickness (Max) | 0.039" (1.00mm) | 0.039" (1.00mm) |