GMC10CG120F200NT.pdf
GMC10CG120F200NT.pdf
| Image |  |
| Part Number | GMC10CG120F200NT | GMC10CG120F200NT |
| Manufacturer | Cal-Chip Electronics, Inc. | Cal-Chip Electronics, Inc. |
| Series | GMC | GMC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Capacitance | 12 pF | 12 pF |
| Tolerance | ±1% | ±1% |
| Voltage - Rated | 200V | 200V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C |
| Features | - | - |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Failure Rate | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) | 0.035" (0.90mm) |