GMC04X7R682J25NT.pdf
GMC04X7R682J25NT.pdf
| Image |  |
| Part Number | GMC04X7R682J25NT | GMC04X7R682J25NT |
| Manufacturer | Cal-Chip Electronics, Inc. | Cal-Chip Electronics, Inc. |
| Series | GMC | GMC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Capacitance | 6800 pF | 6800 pF |
| Tolerance | ±5% | ±5% |
| Voltage - Rated | 25V | 25V |
| Temperature Coefficient | X7R | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C |
| Features | - | - |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Failure Rate | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) | 0.022" (0.55mm) |