CHV1206N630122JCT.pdf
CHV1206N630122JCT.pdf
| Image |  |
| Part Number | CHV1206N630122JCT |
| Manufacturer | Cal-Chip Electronics, Inc. |
| Series | CHV |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1200 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 630V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.075" (1.90mm) |