CHV1206N5003R9CCT.pdf
CHV1206N5003R9CCT.pdf
| Image |  |
| Part Number | CHV1206N5003R9CCT | CHV1206N5003R9CCT |
| Manufacturer | Cal-Chip Electronics, Inc. | Cal-Chip Electronics, Inc. |
| Series | CHV | CHV |
| Packaging | Cut Tape (CT) | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active | Active |
| Capacitance | 3.9 pF | 3.9 pF |
| Tolerance | ±0.25pF | ±0.25pF |
| Voltage - Rated | 500V | 500V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C |
| Features | High Voltage | High Voltage |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Failure Rate | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - |
| Thickness (Max) | 0.071" (1.80mm) | 0.071" (1.80mm) |