CHV1206N1K0682KXT.pdf
CHV1206N1K0682KXT.pdf
| Image |  |
| Part Number | CHV1206N1K0682KXT | CHV1206N1K0682KXT |
| Manufacturer | Cal-Chip Electronics, Inc. | Cal-Chip Electronics, Inc. |
| Series | CHV | CHV |
| Packaging | Cut Tape (CT) | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active | Active |
| Capacitance | 6800 pF | 6800 pF |
| Tolerance | ±10% | ±10% |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) | 1000V (1kV) |
| Temperature Coefficient | X7R | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C |
| Features | High Voltage | High Voltage |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Failure Rate | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - |
| Thickness (Max) | 0.057" (1.45mm) | 0.057" (1.45mm) |