CHV0805N500681JCT.pdf
CHV0805N500681JCT.pdf
| Image |  |
| Part Number | CHV0805N500681JCT | CHV0805N500681JCT |
| Manufacturer | Cal-Chip Electronics, Inc. | Cal-Chip Electronics, Inc. |
| Series | CHV | CHV |
| Packaging | Cut Tape (CT) | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active | Active |
| Capacitance | 680 pF | 680 pF |
| Tolerance | ±5% | ±5% |
| Voltage - Rated | 500V | 500V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C |
| Features | High Voltage | High Voltage |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Failure Rate | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - |
| Thickness (Max) | 0.057" (1.45mm) | 0.057" (1.45mm) |