CHV0805N2506R8CCT.pdf
CHV0805N2506R8CCT.pdf
| Image |  |
| Part Number | CHV0805N2506R8CCT | CHV0805N2506R8CCT |
| Manufacturer | Cal-Chip Electronics, Inc. | Cal-Chip Electronics, Inc. |
| Series | CHV | CHV |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Capacitance | 6.8 pF | 6.8 pF |
| Tolerance | ±0.25pF | ±0.25pF |
| Voltage - Rated | 250V | 250V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C |
| Features | General Purpose | General Purpose |
| Failure Rate | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - |
| Thickness (Max) | 0.057" (1.45mm) | 0.057" (1.45mm) |