CHV0603N250680JCT.pdf
CHV0603N250680JCT.pdf
| Image |  |
| Part Number | CHV0603N250680JCT | CHV0603N250680JCT |
| Manufacturer | Cal-Chip Electronics, Inc. | Cal-Chip Electronics, Inc. |
| Series | CHV | CHV |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Capacitance | 68 pF | 68 pF |
| Tolerance | ±5% | ±5% |
| Voltage - Rated | 250V | 250V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C |
| Features | High Voltage | High Voltage |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Failure Rate | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - |
| Thickness (Max) | 0.037" (0.95mm) | 0.037" (0.95mm) |