    Bourns Inc. CDSOT23-T24C-Q
    Part No.:
    CDSOT23-T24C-Q
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Description:
    DIO TVS VWM 24V 500W BIDIR SOT23
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    2
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    24V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min):
    26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    49V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    12A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    500W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    63pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)