    Bourns Inc. CDSOT23-T24CAN
    Part No.:
    CDSOT23-T24CAN
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCDSOT23-T24CAN.pdf
    Description:
    TVS DIODE 24VWM 40VC SOT23
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    2
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    24V
    Voltage - Breakdown (Min):
    26.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    40V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    8A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    CAN
    Capacitance @ Frequency:
    22pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23
    Datasheet:
    1. How to order CDSOT23-T24CAN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CDSOT23-T24CAN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDSOT23-T24CAN?
    Image CDSOT23-T24CAN CDSOT23-SR208 CDSOT23-0502B CDSOT23-SRV05-4 CDSOT236-0504C
    Part Number CDSOT23-T24CAN CDSOT23-SR208 CDSOT23-0502B CDSOT23-SRV05-4 CDSOT236-0504C
    Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener Zener
    Bidirectional Channels 2 2 2 2 2
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V 24V 24V 24V
    Voltage - Breakdown (Min) 26.2V 26.2V 26.2V 26.2V 26.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 40V 40V 40V 40V 40V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8A (8/20µs) 8A (8/20µs) 8A (8/20µs) 8A (8/20µs) 8A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse - - - - -
    Power Line Protection No No No No No
    Applications CAN CAN CAN CAN CAN
    Capacitance @ Frequency 22pF @ 1MHz 22pF @ 1MHz 22pF @ 1MHz 22pF @ 1MHz 22pF @ 1MHz