    Bourns Inc. CDSOD323-T24SC
    Part No.:
    CDSOD323-T24SC
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    SC-76, SOD-323
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCDSOD323-T24SC.pdf
    Description:
    TVS DIODE 24VWM 46.2VC SOD323
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    SC-76, SOD-323
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    24V
    Voltage - Breakdown (Min):
    26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    46.2V (Typ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    9A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    40pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOD-323
    Datasheet:
    1. How to order CDSOD323-T24SC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CDSOD323-T24SC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDSOD323-T24SC?
    Image CDSOD323-T24SC CDSOD323-T05S CDSOD323-T03 CDSOD323-T05 CDSOD323-T05L
    Part Number CDSOD323-T24SC CDSOD323-T05S CDSOD323-T03 CDSOD323-T05 CDSOD323-T05L
    Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
    Package/Case SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener Zener
    Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V 24V 24V 24V
    Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V 26.7V 26.7V 26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 46.2V (Typ) 46.2V (Typ) 46.2V (Typ) 46.2V (Typ) 46.2V (Typ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9A (8/20µs) 9A (8/20µs) 9A (8/20µs) 9A (8/20µs) 9A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse 400W 400W 400W 400W 400W
    Power Line Protection No No No No No
    Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
    Capacitance @ Frequency 40pF @ 1MHz 40pF @ 1MHz 40pF @ 1MHz 40pF @ 1MHz 40pF @ 1MHz