    Bourns Inc. 3310Y-001-105L
    Part No.:
    3310Y-001-105L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3310Y-001-105L.pdf
    Description:
    POT 1M OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
    Packaging:
    Bulk
    Resistance (Ohms):
    1M
    Tolerance:
    ±20%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Adjustment Type:
    Top Adjustment
    Temperature Coefficient:
    ±1000ppm/°C
    Actuator Type:
    Slotted
    Actuator Length:
    0.500" (12.70mm)
    Actuator Diameter:
    0.125" (3.18mm)
    Bushing Thread:
    1/4-32
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Datasheet:
    1. How to order 3310Y-001-105L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 3310Y-001-105L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3310Y-001-105L?
    Image 3310Y-001-103L 3310Y-001-102L 3310Y-001-105L 3310Y-001-203L 3310Y-001-202L
    Part Number 3310Y-001-103L 3310Y-001-102L 3310Y-001-105L 3310Y-001-203L 3310Y-001-202L
    Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
    Series Pro Audio 3310 Pro Audio 3310 Pro Audio 3310 Pro Audio 3310 Pro Audio 3310
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance (Ohms) 1M 1M 1M 1M 1M
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
    Number of Gangs 1 1 1 1 1
    Adjustment Type Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment
    Temperature Coefficient ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C
    Rotation 300° 300° 300° 300° 300°
    Termination Style PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
    Actuator Type Slotted Slotted Slotted Slotted Slotted
    Actuator Length 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm)
    Actuator Diameter 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm)