    Bourns Inc. 3310R-125-103L
    Part No.:
    3310R-125-103L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3310R-125-103L.pdf
    Description:
    POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
    Resistance (Ohms):
    10k
    Tolerance:
    ±20%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±1000ppm/°C
    Actuator Type:
    Flatted
    Actuator Length:
    0.220" (5.59mm)
    Actuator Diameter:
    0.125" (3.18mm)
    Bushing Thread:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 3310R-125-103L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 3310R-125-103L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3310R-125-103L?
    Image 3310R-125-103L 3310R-001-502L 3310R-001-104L 3310R-001-103L 3310R-001-204L
    Part Number 3310R-125-103L 3310R-001-502L 3310R-001-104L 3310R-001-103L 3310R-001-204L
    Resistance (Ohms) 10k 10k 10k 10k 10k
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C
    Rotation 300° 300° 300° 300° 300°
    Termination Style PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
    Actuator Type Flatted Flatted Flatted Flatted Flatted
    Actuator Length 0.220" (5.59mm) 0.220" (5.59mm) 0.220" (5.59mm) 0.220" (5.59mm) 0.220" (5.59mm)
    Actuator Diameter 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm)