    Bourns Inc. 3310H-013-103L
    Part No.:
    3310H-013-103L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3310H-013-103L.pdf
    Description:
    POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
    Packaging:
    Bulk
    Resistance (Ohms):
    10k
    Tolerance:
    ±20%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Built in Switch:
    Rotary, SPST
    Number of Gangs:
    1
    Temperature Coefficient:
    ±1000ppm/°C
    Actuator Length:
    0.750" (19.05mm)
    Actuator Diameter:
    0.125" (3.18mm)
    Datasheet:
    1. How to order 3310H-013-103L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 3310H-013-103L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3310H-013-103L?
    Image 3310H-013-103L 3310H-001-103L 3310H-003-104L 3310H-001-105L 3310H-001-202L
    Part Number 3310H-013-103L 3310H-001-103L 3310H-003-104L 3310H-001-105L 3310H-001-202L
    Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
    Series Pro Audio 3310 Pro Audio 3310 Pro Audio 3310 Pro Audio 3310 Pro Audio 3310
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance (Ohms) 10k 10k 10k 10k 10k
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
    Built in Switch Rotary, SPST Rotary, SPST Rotary, SPST Rotary, SPST Rotary, SPST
    Number of Gangs 1 1 1 1 1
    Adjustment Type Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment
    Temperature Coefficient ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C ±1000ppm/°C
    Actuator Length 0.750" (19.05mm) 0.750" (19.05mm) 0.750" (19.05mm) 0.750" (19.05mm) 0.750" (19.05mm)
    Actuator Diameter 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm)