    APEM Inc. Q14P1CZZRYG02E
    Part No.:
    Q14P1CZZRYG02E
    Manufacturer:
    APEM Inc.
    Category:
    Panel Indicators, Pilot Lights
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDQ14P1CZZRYG02E.pdf
    Description:
    LED INDICATOR 14MM PROMINENT TRI
    Manufacturer:
    APEM Inc.
    Series:
    Q14
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    LED
    Lamp Color:
    Green, Red, Yellow
    Lens Color:
    Lens Transparency:
    Diffused
    Ratings:
    Vf (Typ), If (Max)
    Voltage:
    2V Green, 2V Red, 2V Yellow
    Current:
    20mA Green, 20mA Red, 20mA Yellow
    Panel Cutout Shape:
    Round
    Panel Cutout Dimensions:
    0.55" (13.97mm)
    Lens Size:
    10.00mm Dia
    Lens Style:
    Round with Domed Top
    Millicandela Rating:
    50mcd Green, 80mcd Red, 50mcd Yellow
    Wavelength - Peak:
    Viewing Angle:
    100°
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection:
    IP67
    Features:
    Datasheet:
    1. How to order Q14P1CZZRYG02E on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the Q14P1CZZRYG02E price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q14P1CZZRYG02E?
    Image Q14P1CZZRYG02E
    Part Number Q14P1CZZRYG02E
    Manufacturer APEM Inc.
    Series Q14
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type LED
    Lamp Color Green, Red, Yellow
    Lens Color -
    Lens Transparency Diffused
    Ratings Vf (Typ), If (Max)
    Voltage 2V Green, 2V Red, 2V Yellow
    Current 20mA Green, 20mA Red, 20mA Yellow
    Panel Cutout Shape Round
    Panel Cutout Dimensions 0.55" (13.97mm)
    Lens Size 10.00mm Dia
    Lens Style Round with Domed Top
    Millicandela Rating 50mcd Green, 80mcd Red, 50mcd Yellow
    Wavelength - Peak -
    Viewing Angle 100°
    Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)